Rzeka Pisa

Tuz obok z jeziora Roś wypływa rzeka Pisa. Jedna z bardziej malowniczych rzek Mazur. Płynąc jej wartkim i meandrującym nurtem nie spotkamy tak wielu kajakarzy jak na innych szlakach, za to prędzej zobaczymy bobra, wydrę, sarnę, zająca i rzadkie okazy ptactwa czaple, zimorodka czy sokola. Łączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Wisłą. Przepływa przez tereny nizinne i podmokłe. Na całej długości jest szlakiem żeglownym. Na zachodnim brzegu towarzyszą jej lasy Puszczy Piskiej niestety w 30 % zniszczonej przez huragan w 2002 roku. Na tych terenach powstał Las Ochronny Szast, projekt mający na celu pokazanie i badanie lasu zniszczonego przez naturalną klęskę żywiołową. Szast jest położony tuż nad Pisą i jest popularnym miejscem odpoczynku dla kajakarzy. Nazwa rzeki pochodzi od wyrazu „pisa”, co oznaczało w języku Prusów bagno, błoto. Niemcy nazywali ją Galindią (od plemienia Galindów, którzy zamieszkiwali niegdyś te tereny).

Naszym gościom proponujemy 4-5 godzinny spływ Pisa – kajakiem lub kanu – w jej najciekawszym górnym biegu. Na jej zboczach próżno szukać sklepów i restauracji, za to możemy podziwiać dziką przyrodę nietkniętą ludzką ręką. Wartki nurt, śpiew ptaków i cień drzew zapewnią Państwu relaks i niezapomnianą przygodę. Amatorzy długich dystansów też znajdą coś dla siebie, gdyż Pisą można dopłynąć aż do Narwi.

Po drugiej stronie jeziora Roś od Hotelu znajduje się ujście rzeki Wilkus, to pierwotne połączenie jeziora Roś z jeziorem Śniardwy. Ruch wody niezbyt wartki, brzeg podmokły, porośnięty olszyną. Jest to szlak łatwy, ciekawy krajobrazowo i bardzo zróżnicowany. Przez rzekę przebiegają dwa mosty, pierwszy znajduje się na końcowym odcinku jeziora Roś z kolei drugi na drodze między Rostkami, a szosą prowadzącą do Pisza. Wypływając z jeziora Białoławki na rzekę natrafimy na próg wodny, ale nie wymaga przenosek. Wilkus jest idealną rzeką dla miłośników wędkarstwa, gdyż występują tam duże ilości szczupaka, lina, krąpa oraz leszcza. Na szlaku panuje nikłe natężenie ruchu, przeważa cisza i odgłosy przyrody. Dzięki kanałom i przesmykom, spływ można zrealizować bez konieczności transportu kajaków.

Rzeka Krutynia

Na życzenie zorganizujemy również spływ Krutynią – Królowa Mazur.

Szlak kajakowy Krutyni to jeden z markowych produktów region. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Europie. Łączna jego długość to ponad 100 kilometrów, a czas płynięcia 7-10 dni. Na całym odcinku szlaku ciekawa fauna i flora, dzięki czemu Krutynia jest tak licznie odwiedzana przez turystów. W dużej części szlak przebiega przez Puszczę Piską, a począwszy od jeziora Mokre przez Mazurski Park Krajobrazowy z jego licznymi rezerwatami.

Rzeka Krutynia, inaczej nazywana Krutyńską Strugą mierzy ponad 100 km długości. Bierze swój bieg z Jeziora Warpuńskiego, przepływa przez Pojezierze Mrągowskie, Równinę Mazurską i Krainę Wielkich Jezior Mazurskich w tym czasie mija 18 jezior, żeby na końcu ujść do jeziora Bełdany. Nurt Krutyni jest wolny, a rzeka jest płytka i silnie meandruje. Szerokość rzeki może osiągać nawet do 40 m.

Szlak kajakowy Krutyni jest zaliczany do szlaków łatwych i mało uciążliwych, dobrze zorganizowany począwszy od Sorkwit, aż do ujścia do jeziora Bełdany. Na całej trasie dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna w zróżnicowanym standardzie. Krutynia nazywana jest także „Królową mazurskich rzek”.

Wróć do strony głównej »