Jezioro Roś

Hotel leży nad samym brzegiem jeziora Roś.To tu rozpoczyna się szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Od wielkich Śniardw dzieli nas tylko Kanał Jegliński ze śluzą w Karwiku. Roś jest jeziorem rynnowym o powierzchni 11,4km, o maksymalnej głębokości 32 metry. Na Rosiu występują dwie zatoki: Rudzka i Bylicka. Pomiędzy częścią centralną a północną jeziora rozciąga się Półwysep Piechowski, drugi półwysep to Czarny Róg.

Jezioro połączone jest z wieloma zbiornikami: z kanałem Jeglińskim, poprzez jezioro Seksty ze Śniardwami, z uchodzącą do Rosia rzeką Wilkus, z rzeka Święcek oraz Konopka. Z jeziora Roś wypływa rzeka Pisa, która uchodzi do Narwi. Roś ma nieregularny kształt oraz urozmaiconą rzeźbę nadbrzeża. Roś jest jeziorem typu sielawowego. W centralnej części jeziora znajduje się tzw. sielawowa głębia. Szczupaka szukać najlepiej ,przy północnej odnodze w okolicach zarośniętych oczek. W Rosiu występuje boleń oraz stada sielawy. Przy kanale Jeglińskim można natrafić na sumy.

Trzciny zapewniają schronienie perkozom, czaplom oraz przeróżnym gatunkom kaczek. Bogactwo fauny jest tu dużo bardziej dostrzegalne niż na innych zbiornikach, z powodu nie wielkiego ruchu żeglownego. Na niebie można dostrzec przeróżne drapieżniki.

Proponujemy Państwu rejs statkiem pasażerskim, bądź kameralniej: kanu lub kajakiem. Dla miłośników silniejszych zapraszamy na windsurfing. Zimą, na życzenie, zorganizujemy Państwu naukę jazdy na bojerach.

Wróć do strony głównej »