Puszcza Piska

Wokoło roztacza się Puszcza Piska – druga po Białowieskiej, największa puszcza w Europie. Od tysiąca lat zajmuje niemal ten sam obszar 86 tys. ha. Jeszcze w XIX w. nie sposób jej było przebyć żadnym środkiem lokomocji. W drzewostanie dominują wspaniałe sosny mazurskie, osiągające nawet 30 m wysokości, znane i cenione na całym świecie. W jej borach sosnowych roi się od jagód i grzybów a spotkanie z dziką zwierzyną możemy Państwu zagwarantować. Można tu spotkać dziki, jelenie, sarny, jenoty, czaplę siwą, orły i sowy a nawet rysie i wilki, choć o tych ostatnich opowiada się jak o yeti. Dla niecierpliwych, których nuży chodzenie za tropem proponujemy Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Rozciągający się na rozległym terenie park, w którym kilkaset zwierząt żyje w środowisku zbliżonym do naturalnego. Część z nich jest oswojona i podchodzi do ludzi pozwalając się głaskać i karmić. Park zwiedza się przechodząc po stromych drabinkach z jednego pastwiska na drugie, wśród stad jeleni, saren, oglądając wilki, rysie, łoszę, różne gatunki ptactwa i dziki, które penetrują wnętrza kieszeni w poszukiwaniu smakołyków. Można tu spotkać zwierzęta rzadkie i egzotyczne – białe jelenie św. Huberta, muflony czy głuszce. W sercu puszczy znajduje się Leśniczówka Pranie. Malowniczo położona nad brzegiem jeziora Nidzkiego. Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ulubione miejsce pobytu poety. W leśniczówce można obejrzeć wystawę o życiu i twórczości Gałczyńskiego. Na leśnej scenie latem odbywają się koncerty, spotkania poetyckie i wernisaże. Pierwotnymi mieszkańcami Puszczy byli Galindowie wyginęli w XIII w., ale kilka lat temu ożywił ich legendę właściciel pensjonatu „Galindia – Mazurski Eden” koło Iznoty, gawędziarz i pasjonat, który obwołał się królem plemienia i chętnie opowiada o jego historii. W pensjonacie można wziąć udział w obrzędach plemiennych przy ognisku, połączonych z pasowaniem na Galinda.

Nad  północno – zachodnim  brzegiem  jeziora  Śniardwy w Popielnie, znajduje się Stację  Badawczą  Rolnictwa  Ekologicznego  i  Hodowli  Zachowawczej Zwierząt.  Placówka  ta  zajmuje  się  doświadczeniami  z  zakresu  rolnictwa  proekologicznego. Popielno  znane  jest  powszechnie  z  hodowli  konika  polskiego, którego przodkami  były dzikie konie – tarpany, które wyginęły na początku XIX wieku. Obecnie na terenie lasu doświadczalnego żyją w stanie dzikim cztery tabuny zwierząt. Prowadzona   jest  tu  również  hodowla  bydła  czerwonego, funkcjonuje  ferma  jeleni  i  jedyna  w  Polsce  ferma  hodowlana  bobrów.

W celu odkrywania Puszczy Piskiej najlepszym środkiem lokomocji jest niewątpliwie rower. Zaopatrzymy Państwa w odpowiednie mapy i, jeśli nie czują się Państwo na siłach wyruszyć w trasę sami, w przewodnika. Dodajmy, że nie muszą Państwo przywozić ze sobą rowerów – możecie je wypożyczyć na miejscu. Proponujemy również wycieczkę autobusowe

Wróć do strony głównej »